Koks 2022 m. geriausias vitamino D testas namuose?

Koks 2022 m. geriausias vitamino D testas namuose?

Vitamino D trūkumas yra paplitęs visame pasaulyje. Žmogus gali pats pasitikrinti savo vitamino D kiekį namuose atlikdamas vitamino D testą, o daugelis šių testų yra tokios pat kokybės kaip ir medicinos laboratorijose.

Vitaminas D, taip pat žinomas kaip „saulės vitaminas“, yra hormonas, gaminamas jūsų organizme, kai jūsų oda reaguoja su saulės šviesa ir kitomis jūsų kūno maistinėmis medžiagomis. Vitamino D nėra natūraliai daugelyje maisto produktų, tačiau jis yra būtinas sveikiems kaulams ir tinkamai funkcionuojančiai imuninei sistemai.

Remiantis 2018 m. atliktu tyrimu, kuriame buvo analizuojami 2001–2010 m. nacionaliniai sveikatos duomenys, apskaičiuota, kad visame pasaulyje apie 60% žmonių turi nepakankamą vitamino D kiekį.

Vitamino D nauda

Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, kuris gali būti saugomas jūsų organizme ilgą laiką. Ši svarbi maistinė medžiaga padeda išlaikyti stiprius kaulus ir raumenis, nes padeda įsisavinti kalcį ir fosforą (kitus du mikroelementus, būtinus sveikiems kaulams).

Neturėdami pakankamai vitamino D, vaikai gali turėti sumažėjusį kaulų tankį, žemesnį ūgį. Suaugusieji, kurių vitamino D kiekis mažas, gali būti labiau linkę į trapius ir lūžtančius kaulus.

Be to, tyrimai rodo, kad vitaminas D yra svarbus ne tik jūsų raumenų ir kaulų sveikatai. Vitamino D trūkumas gali būti susijęs su padidėjusia širdies ligų, diabeto, autoimuninių ligų ir vėžio rizika.

Žemas vitamino D kiekis taip pat buvo susijęs su prastesnėmis vyresnio amžiaus žmonių pažinimo funkcijomis.

Kas sukelia vitamino D trūkumą?

Kadangi apie 60 % pasaulio žmonių turi per mažai vitamino D, jums gali kilti klausimas, kas sukelia šią būklę.

Verta paminėti, kad tikras vitamino D trūkumas yra daug rečiau paplitęs, ypač Lietuvoje, kur daugelis maisto produktų, tokių kaip pienas ir pieno gaminiai yra praturtinti vitaminu D.

Tačiau daugelio suaugusiųjų vitamino D kiekis yra mažesnis nei optimalus. Ir, atsižvelgiant į vitamino D svarbą raumenų ir kaulų sistemos sveikatai, širdies sveikatai, imuninei sistemai ir netgi vėžio prevencijai, verta į tai atkreipti dėmesį.

Žmonės, kuriems yra didesnė vitamino D trūkumo rizika, yra šie:

žmonėms, kuriems yra ribotas saulės poveikis,

tamsesnio odos atspalvio žmonės;

žmonės, turintys mažai kitų svarbių maistinių medžiagų, tokių kaip magnis (kuris vaidina lemiamą vaidmenį gaminant vitaminą D organizme);

žmonėms, kurių dieta yra ribota;

vyresni suaugusieji;

žmonėms, sergantiems lėtine inkstų ar kepenų liga;

nutukusiems žmonėms;

žmonėms, kuriems buvo atlikta bariatrinė (nutukimo) chirurgija;

žmonėms, sergantiems žarnyno ligomis, pvz., Krono liga ar skrandžio vėžiu;

žmonėms, alergiškiems pieno produktams arba tiems, kurie laikosi veganiškos dietos.

Daugelis žmonių, kuriems trūksta vitamino D, nejaučia jokių simptomų. Tačiau sveikatos priežiūros specialistas gali nustatyti šiuos vitamino D trūkumo požymius:

mažas kalcio kiekis,

pernelyg aktyvi prieskydinė liauka;

trapūs kaulai;

raumenų trūkčiojimas ir silpnumas;

nuovargis;

rachitas, kuris gali išsivystyti vaikams;

depresija, įskaitant sezoninį afektinį sutrikimą.

Jei praeityje turėjote vitamino D trūkumą, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, ar namuose atliekami tyrimai gali padėti stebėti jūsų vitamino D kiekį, ar apskritai reikia jį stebėti.

Kas yra vitamino D testas?

Vitamino D testas parodo, kiek vitamino D yra jūsų kraujyje. Tai šiek tiek sudėtingiau, nei jūs manote, nes vitaminas D praeina keletą etapų, kol jis gali būti naudojamas jūsų organizme.

Vitaminas D, kurį valgote ir kurį natūraliai gamina saulėje, prasideda kaip neaktyvi forma, 25-hidroksivitaminas D (25-OH D). Vėliau kepenys ir inkstai 25-hidroksivitaminą D (25-OH D) paverčia biologiškai aktyvia forma – 1,25-dihidroksivitaminu D.

Dauguma vitamino D tyrimų nustato bendrą 25-OH D kiekį kraujyje. Taip yra todėl, kad 25-OH D pusinės eliminacijos laikas yra ilgesnis nei 1,25-dihidroksi vitamino D (tai reiškia, kad jis ilgiau išlieka jūsų kraujyje ir tiksliau parodo, kiek vitamino D jūsų organizmas turi pasigaminti).

25-OH D kraujyje išlieka maždaug 14 dienų. Palyginimui, 1,25-dihidroksi vitamino D pusinės eliminacijos laikas yra vos kelios valandos. Jo kiekis gali nesumažėti dėl vitamino D trūkumo arba pasikeisti taip, kad jis būtų aiškus tol, kol vitamino D trūkumas nebus sunkus.

Geriausias vitamino D testas:

Šiuo metu rinkoje, geriausias vitamino D testas yra PRIMA

Naudojimo procedūra:

1) Nusiplaukite rankas muilu ir šiltu vandeniu, nuskalaukite švariu vandeniu ir leiskite nudžiūti. Jei tai neįmanoma, naudokite rinkinyje esančią marlinę servetėlę. Pastaba: rankų plovimas šiltu vandeniu palengvina kapiliarinio kraujo paėmimą, nes prasiplečia kraujagyslės.

2) Pasiruoškite reikalingas priemones: atidarykite aliuminio maišelį, iš jo išimkite tik testo kasetę, o drėgmę sugeriančios medžiagos paketėlį išmeskite. Atidarykite plastikinę pipetės pakuotę.

3) Atsargiai netraukdami pasukite apsauginį sterilaus lanceto (prietaiso pirštui pradurti) dangtelį 360°. Nuimkite dangtelį ir jį išmeskite.

4) Atsargiai pamasažuokite pasirinktą pirštą, iš kurio imsite kraują (rekomenduojama vieta – bevardžio piršto šonas). Siekiant pagerinti kraujotaką, svarbu masažuoti nuo delno link pirštakaulio. Spauskite atvirąjį lanceto galą (tą galą, nuo kurio nuimtas dangtelis) prie piršto galo. Po panaudojimo lancetas automatiškai įtraukiamas. Jei lancetas tinkamai neveikia, jį išmeskite ir naudokite rinkinyje esantį antrą lancetą. Jei antro lanceto neprireikia, jį galima išmesti nesiimant papildomų atsargumo priemonių.

5) Laikydami ranką nuleistą žemyn, masažuokite pirštą, kol susidarys didelis kraujo lašas. Siekiant pagerinti kraujotaką, svarbu masažuoti nuo delno link pirštakaulio.

6) Paimkite pipetę, tik nespauskite lašintuvo. Siūlomi du kraujo paėmimo metodai: pirmas būdas: laikykite pipetę horizontaliai nespausdami lašintuvo, pridėkite ją prie kraujo lašo ir kraujo pritekės į pipetę dėl kapiliarumo. Patraukite pipetę, kai kraujas pasieks juodą liniją. Jei kraujo nepakanka, toliau masažuokite pirštą, kol kraujas pasieks juodą liniją. Antras būdas: padėkite pipetę ant švaraus, lygaus paviršiaus, kad jos galas būtų išsikišęs už šio paviršiaus ribų, tada pridėkite pirštą vieta, kurioje ištryško kraujo lašas, prie pipetės ir kraujo pritekės dėl kapiliarumo. Jei kraujo nepakanka, dar pamasažuokite pirštą, kol kraujas pasieks juodą liniją. Venkite atitraukti pirštą nuo pipetės galo, kad nesusidarytų oro burbulų.

7) Spausdami lašintuvą, įlašinkite paimtą kraują į kasetės mėginio šulinėlį (S).

8) Palaukite, kol visas kraujas pateks į šulinėlį. Atsukite buferinio tirpalo buteliuko dangtelį, įlašinkite 2 lašus buferinio tirpalo į kasetės buferinio tirpalo šulinėlį (B) ir paleiskite laikmatį.

9) Palaukite, kol pasirodys spalvota (-os) linija (-os). Rezultatus vertinkite po 10 minučių. Palyginkite T linijos intensyvumą su rinkinyje esančia vitamino D spalvos kortele, kad sužinotumėte vitamino D kiekį savo kraujyje. Nevertinkite rezultato po 20 minučių.

Rezultato vertinimas:

Žiūrėkite iliustraciją ir palyginkite „T“ linijos intensyvumą su rinkinyje esančia vitamino D spalvos kortele. Kontrolinės linijos srityje visada bus rodoma spalvota linija, reiškianti, kad įlašintas tinkamas mėginio kiekis ir jis įsigėrė į membraną.

TRŪKSTA 0–10 (ng/ml) 0–25 (nmol/l)

Pasirodo dvi ryškios linijos. Viena yra kontrolinėje srityje (C), o kita turėtų būti tyrimo srityje (T). Linijos intensyvumas tyrimo srityje (T) yra toks pat arba tamsesnis nei 10 ng/ml linija, pavaizduota vitamino D spalvų kortelėje, pateiktoje kartu su rinkiniu.

NEPAKANKA 10–30 (ng/ml) 25–75 (nmol/l)

Atsiranda dvi spalvotos linijos. Viena yra kontrolinėje srityje (C), o kita turėtų būti tyrimo srityje (T). Linijos intensyvumas tyrimo srityje (T) yra tamsesnis nei 30 ng/ml linija, pavaizduota vitamino D spalvų kortelėje, pateiktoje kartu su rinkiniu, ir šviesesnis nei 10 ng/ml linija, pavaizduota vitamino D spalvų kortelėje, pateiktoje kartu su rinkiniu.

PAKANKA 30–100 (ng/ml) 75–250 (nmol/l)

Atsiranda dvi spalvotos linijos. Viena linija visada turi būti kontrolinėje srityje (C), o tyrimo srityje (T) atsiranda neryškios spalvos linija. Linijos intensyvumas srityje (T) yra toks pat arba šviesesnis nei 30 ng/ml linija, pavaizduota vitamino D spalvų kortelėje.

PERTEKLIUS > 100 (ng/ml) > 250 (nmol/l)

Kontrolinės linijos srityje (C) atsiranda viena spalvota linija. Tyrimo linijos srityje (T) nėra matomos spalvotos linijos. Jei nustatomas perteklius, rekomenduojame kreiptis į gydytoją.

NEGALIOJA

Kontrolinė eilutė nepasirodo. Labiausiai tikėtinos kontrolinės linijos nepasirodymo priežastys yra nepakankamas mėginio tūris arba netinkamai atlikta procedūra. Peržiūrėkite procedūrą ir pakartokite tyrimą su nauju testu. Jei problema išlieka, nedelsdami nustokite naudoti tyrimo rinkinį ir susisiekite su vietiniu platintoju.

Kaip galiu padidinti vitamino D kiekį?

Galite padidinti savo vitamino D kiekį leisdami laiką saulėje (40 % kūno jums reikia apie 10–15 minučių. be apsaugos nuo saulės), valgydami maistą, kuriame yra vitamino D, arba vartodami papildus, kurių sudėtyje yra vitamino D.

Maisto produktai, turintys daug vitamino D, yra šie:

lašiša,

skumbrė;

sardinės;

menkių kepenų aliejus;

pienas;

apelsinų sultys;

grūdai.

Kokie yra mažo vitamino D simptomai?

raumenų silpnumas,

kaulų ir nugaros skausmai;

nuovargis ir nuovargis;

dažnos ligos ir infekcijos;

sutrikęs žaizdų gijimas;

depresija;

plaukų slinkimas;

nerimas;

svorio priaugimas.

About the Author

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

You may also like these