Vitaminai yra mikroelementai, būtini mūsų sveikatai ir gerovei.
Kai esi vaikas, smagu gerti vitaminus – kam nepatinka skanūs, saldūs, kramtomi ar čiulpiami vitaminai?
Vitaminai yra labai svarbūs jūsų vystymuisi, kai esate vaikas, ir išlieka būtini jūsų sveikatai visą gyvenimą. Jie palaiko sveiką imuninės sistemos veikimą ir užtikrina tinkamą kūno funkcionavimą.
Daugeliui vitaminų trūkumas yra tikra problema. Apskaičiuota, kad 2 milijardai žmonių visame pasaulyje (visų pirma besivystančiose šalyse) turi tam tikrų vitaminų trūkumą, kuris gali sukelti sunkias ligas ir ekstremaliais atvejais net mirtį.
Kas yra vitaminai?
Vitaminai yra organinės medžiagos, kurių organizmui reikia išgyventi. Skirtingi vitaminai naudojami įvairiems tikslams – nuo imuninės sistemos stiprinimo iki kaulų stiprinimo. Vitaminų dažniausiai rasite maiste, kurį valgote, todėl sveikai subalansuota mityba apima įvairius maisto produktus, kuriuos turėtumėte valgyti per dieną.
Tačiau taip pat galite vartoti vitaminų papildus, jei yra tam tikrų maisto produktų, kurių nenorite arba negalite įtraukti į savo mitybą arba turite sveikatos problemų, dėl kurių sumažėja vitaminų kiekis. Yra 13 būtinų vitaminų, kurių reikia visiems žmogaus organizmams, kad išliktų sveiki. Kiekvienas iš jų atlieka skirtingą funkciją ir metabolizuojamas skirtingai. Tačiau nepaisant to, kad jie visi yra skirtingi, kiekvienas yra svarbus jūsų kūno augimui ir sveikatai.
Kuo skiriasi vitaminai nuo mineralų?
Tinkamiausias ir greičiausias atsakymas į skirtumą tarp vitaminų ir mineralų yra tas, kad vitaminus gamina gyvi daiktai, o mineralų randama žemėje. Vitaminai yra būtini žmogaus mitybai, tačiau mineralai ne visi. Vitaminai taip pat yra ekologiški, o mineralai ne, o tai reiškia, kad vitaminai gali suskaidyti mūsų organizme.
Skirtumas tarp vandenyje tirpių ir riebaluose tirpių vitaminų.
Visi vitaminai yra tirpūs vandenyje arba riebaluose, o tai reiškia, kaip jie suskaidomi jūsų organizme, kai juos nuryjate. Taip pat nurodoma, kiek laiko jie išliks jūsų sistemoje, kai juos išgersite.
Vandenyje tirpūs vitaminai
Vandenyje tirpūs vitaminai yra trumpalaikiai vitaminai, kurie ilgai neužsilaiko jūsų organizme. Nurijus juos, jie greitai suyra ir jūsų kūnas pasisavina tai, ko jam reikia (paprastai labai mažai), o likusi dalis išplaunama per kūno skysčius. Vandenyje tirpius vitaminus paprastai reikia vartoti dažniau, nes jie organizme išsilaiko neilgai.
Šie vitaminai paprastai būna tie, kurių jūsų organizmui vienu metu reikia tik nedidelio kiekio, todėl jūsų sveikatai nekelia problemų, jei jie taip greitai suyra. Vandenyje tirpūs vitaminai:
- Folio rūgštis;
- Tiaminas;
- Riboflavinas;
- Niacinas;
- Pantoteno rūgštis;
- Biotinas;
- Vitaminas B6;
- Vitaminas B12;
- Vitamino C.
Riebaluose tirpūs vitaminai
Riebaluose tirpūs vitaminai ilgiau išlieka jūsų organizme. Jūsų kūnas pasisavina juos su kitais riebalais, kuriuos valgote, o vitaminai kaupiasi jūsų kūne. Kai kurie riebaluose tirpūs vitaminai jūsų organizme išliks mėnesius, todėl jūsų kūnas galės juos vartoti lėtai, kai reikia. Štai kodėl šių vitaminų nereikia vartoti taip dažnai ar dideliais kiekiais – jūsų kūnas naudoja vitaminų atsargas, kurias sukaupia.
Yra keturi pagrindiniai riebaluose tirpūs vitaminai, kurių reikia jūsų organizmui:
- Vitaminas A;
- Vitaminas D;
- Vitaminas E;
- Vitaminas K.
Per didelis vitaminų kiekis kenkia
Galimas pavojus vartojant per daug vitaminų.
Vartojant natūraliai su maistu, šios maistinės medžiagos nepakenks, net jei jos vartojamos dideliais kiekiais.
Tačiau vartojant koncentruotas dozes papildų pavidalu, lengva suvartoti per daug, o tai gali sukelti neigiamų pasekmių sveikatai. Vandenyje tirpys vitaminai, nesukels šalutinio poveikio, nes per didelis jų kiekis pasišalins iš jūsų organizmo per kūno skysčius. Šalutinis poveikis, susijęs su per dideliu riebaluose tirpių vitaminų vartojimu.
Kadangi riebaluose tirpūs vitaminai gali kauptis jūsų kūno audiniuose, jie gali padaryti daug daugiau žalos, kai vartojami didelėmis dozėmis, ypač ilgą laiką. Todėl visus maisto papildus reikia vartoti atsargiai.